REKLAM ALANI 5

KÖPEKLER VE KEDİLER NEDEN TERLEMEZLER ?

Reklam alanı 1

KÖPEKLER VE KEDİLER NEDEN TERLEMEZLER ?

REKLAM ALANI 3

 

 

Doğru bilinen bir yanlış, aslında olması gereken Köpekler ve kediler neden insanlar gibi terlemezlerdir.

İşte bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, videomuzu izlemeye devam edebilirsiniz.  Videomuza başlamadan önce, bu ve buna benzer videoların devamı için, videoyu beğenerek kanala abone olmayı unutmayalım.

 

Vücudumuzun, doğal kliması olan terleme, kediler ve köpeklerde biz insanlarda olduğu gibi değildir.  Özellikle,  yaz aylarında, koştuğumuzda, sıcak bir ortamda kan ter içinde kalırız. Kediler ve köpekler ise, koştuklarında yada sıcak havalarda bu şekilde terlemezler. Terleme, ter bezleri yollarıyla vücut dışına sıvının atılması olayıdır.

 

 

Vücudumuzun, hemen hemen her yerinde bulunan ter bezleri, vücudumuzun, fazla ısınması durumunda termoresöptörler yardımıyla beyne mesaj gönderir, beyin ise aldığı bu mesajı, ter bezlerine iletir ve terlemeyi sağlar.  İnsan vücudunun tamamında, bu şekilde terleme söz konusuyken, kediler ve köpeklerde ise durum biraz farklıdır.  Çünkü Köpeklerin ve kedilerin insanalar da olduğu gibi, vücutların her yerinde, ter bezleri yoktur.

 

 

 

Oynayan, koşturan, yürüyüşe çıkarılan ve genellikle yaz aylarında köpeklerin ağzını açtıklarını ve dillerini dışarı çıkardıklarına şahit olmuşsunuzdur.

Köpeklerin terleme yöntemi tam olarak bu şekilde ağız yoluyla gerçekleşir.  Bir diğer terleme yöntemi ise patilerinin altında bulunmaktadır. Bu ter bezleri, köpek ve kedilerin patilerini nemlendirerek kurumayı önlediği gibi terlemeyip serinlemelerini de sağlamaktadır.

 

 

REKLAM ALANI 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.