REKLAM ALANI 5

ATLAR NASIL UYUR ?

Reklam alanı 1

Atlar, yüzyıllar boyunca insanlığın en önemli can yoldaşlarından birisi olmuştur. Gerek savaşlarda, gerekse yük taşıma ve ulaşım gibi çeşitli alanlarda toplumların en önemli parçalarından birisi haline gelmiştir.
Atlar, ortalama 30 yıllık ömürleri ve 1000 kiloya kadar ulaşan ağırlıklarıyla otla beslenen tek mideli ve aşırı duygusal hayvanlardır.

REKLAM ALANI 3

 

 

Bu aşırı duygusal hayvanların, uyku düzenleri ve uyuma şekilleri de oldukça farklıdır. Hayatımızın büyük bir kısmını şehirlerde geçirdiğimiz için, atların yaşamlarını gözlemleme fırsatına sahip değiliz. Fakat, At çiftlikleri, hipodromlar ve köylerde atların yaşantısına şahit olmuşsunuzdur.

 

 

Bu gözlemleriniz sonucunda atların, sürekli ayakta durduğunu ve atların uzandığını görmemişsinizdir. Atlar bazı istisnalar dışında, uzanarak uyumazlar.
Çünkü, atlar evcilleştirilmeden önce yabani yaşamlarında tehlikeler karşısında kendilerini korumak için kaçmaktan başka hiçbir savunması yoktur. Bu sebepten dolayı atların ayakta uyudukları kabul edilmektedir.
Bütün hayvanlar da olduğu gibi atların da uyumaya ihtiyaçları vardır. Peki atlar ayaklarının üstünde o kadar ağır cüsseleri nasıl taşıyarak uyuyorlar? Yapılan bazı çalışmalar gösteriyor ki atlar günde ortalama 3-6 saat arasında uyumaktadırlar. Tabiki de bu sürenin, atların yaşam şartları ve yaşları gibi durumlarda değişiklik göstereceğini unutmamalıyız.

 

Bu olağanüstü canlılar, ayaklarında bulunan bir sistem sayesinde, eklemlerini kilitleyerek vücut ağırlığını ayaklarına dağıtmaktadır. Bu ise, atların uyurken yorulmalarını engellemektedir.
Atlar ağır canlılar oldukları için, uzanarak uyudukları zaman iç organlarında baskı oluşmaktadır. Bu sebeple atlar, uzandıklarında değil de, ayakta uyudukları zaman daha rahat oldukları kabul edilmektedir.

 

Atlar tam olarak kendilerini güvende hissederlerse yere uzanarak uyuyacaklarını da unutmamalıyız. 😊

REKLAM ALANI 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.