REKLAM ALANI 5

Akıllı Telefonunuzu Modern Ve Güvenli Hale Getirme Yöntemleri

Reklam alanı 1

Konu akıllı telefonlar olunca, hedefiniz telefonun optimal ayarlarını ve doğru kullanımalışkanlıklarını uygulamak suretiyle cihazdan ve pilinden en iyi performansı almak olmalıdır. Android veya İOS kullanmanızdan bağımsız olarak, cihaza yüklediğiniz uygulamaları, bunların aktifolup olmadığını, sistemin güncelliğini ve hafızanın boşluğunu kontrol edebilirsiniz.
En iyi işletim sistemi sürümünü yükleyin
Özellikle Android’de, telefonun performansı ve güvenliği genelde yeni işletim sistemi versiyonlarıyla birlikte artar. Genel olarak, var olan en yüksek sürüme geçmenizde fayda vardır. Genelde ayarlar menüsünde ” telefon hakkında ” ve benzer isimli seçeneklerden sistem güncellemelerini kontrol edebilirsiniz.

REKLAM ALANI 3

Prensip olarak güncelleştirme gerekliliği İOS’ta da geçerlidir. Fakat, eski cihazlarda biraz dikkatliolmalısınız. Örneğin İOS 9’da İPhone 4s ve İPad mini için dikkatli olmalısınız. Tecrübeyle sabittir ki, bu cihazlar eski sistemlerle daha iyi çalışmaktadır. Böylesi durumlarda eski sürümde kalmalı vegüncelleme yapmamalısınız, zira güncellemeyi geri almak, onu yükledikten sonra çok kısa bir süregeçmesiyle birlikte imkansız hale gelmektedir.
Uygulamalar içinse şu prensiple hareket etmelisiniz. Ne kadar az o kadar iyi. Sonuç olarak hangiuygulamanın telefon açılınca çalışmaya başladığını (ve arka planda çalıştığını) tespit etmek zor. Eğer bunların sayısı çoksa, performansa, pil ömrüne ve güvenliğe zarar verirler. Az kullandığınıztüm uygulamalardan kurtulun. Eğer örneğin hava durumunu veya haberleri, bir uygulamadan veyabir web sitesinden öğrenmek için tercih yapacaksanız ilkini seçin. Zira, web siteleri genelde sistemkaynaklarını daha az kullanırlar ve telefonunuzdaki verilere ulaşamazlar. İdeal olarak bunlara hiçulaşamamalıdırlar.

Fakat, kaynakları idareli kullanan uygulamalar da mevcut. Örneğin Opera tarayıcı (veya OperaMini), Android, İOS ve Windows Phone için “Sağ alttaki O tuşu | Ayarlar | Veri azaltma” seçeneği ilebir reklam engelleyici ve görüntü ve videoları daha telefona gönderilmeden Opera sunucularındaküçülten bir seçeneği devreye sokabilirsiniz. Bu yaklaşık %50 veri tasarrufu sağladığı gibiinternette sörf hızını da artıracaktır.
Android’de ideal ayar
Basit bir çok ayarı iyileştirmek mümkündür, özellikle de Android işletim sisteminde “Ayarlar” kısmında her bir ayarı tek tek inceleyin. Özellikle “Cihaz” kategorisinde işler enteresanlaşıyor. Ekran & LEDs kısmında (bu isimler bazı telefonlarda farklı olabilir) özellikle dikkat etmelisiniz, zira bu ayarlar pil ömrünü ciddi derecede etkiler. Adaptive Brightness ayarına girin ve Parlaklık seviyesini okunabilir en düşük seviyede tutun. Ayrıca “atıl durum” kısmında ekranın ne zaman kararacağını ayarlayabilirsiniz. Örneğin başlangıç seviyesi olarak bir dakika denenebilir.

Şimdi ana menüye dönün ve “ekran kilidi” kısmına girin. Bir ekran kilidi seçin ve PIN gibi bir ekrankilidi ayarlayın ki istenmeyen kişilerin telefonunuza erişmesi mümkün olmasın.”Pil” kısmı size”Effeicient” modunun telefonun pil ömrünü uzatıp uzatmaması hususunda bilgi verecektir.”SaveEnergy” kısmı veri kullanımını ciddi derecede azaltacaktır ve kullanılması sadece acil durumlardatavsiye edilir.

Kaynakça: https://www.bilgiustam.com/akilli-telefonunuzu-modern-guvenli-hale-getirme-yontemleri/
Yazar: Bilgiustam / Enes Eker
Erişim tarihi; 27.09.2020
Daha fazlası için, kaynak siteyi ziyaret edebilirsiniz.

REKLAM ALANI 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.