REKLAM ALANI 5

Diş Çatlağı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Reklam alanı 1

Dişin herhangi bir kısmı çatlayabilmektedir. Her zaman durum böyle olmasa da, çatlak görülebilmektedir. Kişi yiyecekleri çiğnerken ağrı hissederse veya dişler aniden sıcak ve soğuğa duyarlı hale gelirse, diş çatlağı problemi yaşıyor olabilir. Çatlamış dişle ilişkili herhangi bir ağrı gelip gitme eğilimindedir. Bu, bir dişçinin çatlağı bulmasını özellikle de çok küçükse daha zor hale getirebilmektedir. Çatlamış dişleri olduğundan şüphelenen herkes mümkün olan en kısa sürede diş hekiminden randevu almalıdır. Çatlamış dişin tedavi edilmemesi, zamanla daha fazla soruna, ağrıya ve rahatsızlığa neden olmaktadır.SemptomlarıTedavi edilmediğinde, çatlamış diş daha fazla ağrıya ve rahatsızlığa yol açmaktadır. Çatlamış diş mutlaka semptomlara neden olmamaktadır. Kişiler farkına bile varmadan dişleri çatlamış olabilmektedir. Bazı çatlak türleri zararsızdır ve tedavi gerektirmemektedir. Bununla birlikte, kişi bazı semptomları fark ederse, diş tedavisi gerektiren daha geniş çatlak tipine sahip olabilmektedir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:

REKLAM ALANI 3

• Yemek yerken, özellikle çiğneme veya ısırma sırasında ağrı

• Kırık diş çevresinde şişmiş diş etleri

• Aniden tatlılığa duyarlı dişler

• Aniden sıcak veya soğuk yiyeceklere duyarlı hale gelen dişler

• Gelip gitme eğilimi olan ağrı

• Dişler ve diş etleri etrafında belirlenmesi zor rahatsızlık Dişlerin Çatlama NedenleriDişlerin çatlayabilmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Çatlamış dişin nedenleri aşağıdaki gibidir:

• Bir parça yiyecek üzerinde çok sert ısırma

• Dişlerin aşırı taşlanması

• Fiziksel yaralanma

• Kalan diş yapısını zayıflatabilecek mevcut büyük dolguAynı zamanda ani bir sıcaklık değişimi diş çatlamasın neden olabilmektedir. Örneğin, kişi çay içerken ağzını yakarsa, daha sonra ağrıyı yatıştırmak için bir bardak soğuk su içtiğinde dişinin çatlama olasılığı bulunmaktadır.Çatlak Dişler Nasıl Teşhis Edilir?Diş hekimi tanı koymadan önce ilk olarak kişinin dişini inceler. Çatlamış dişin teşhis edilmesi her zaman basit değildir. Çatlak görünmüyorsa, diş hekimi kişiye diş öyküsü ve sahip oldukları semptomlar hakkında sorular sorarak tanı koymaya çalışacaktır. Daha sonra dişleri inceleyecek, muhtemelen çatlakları tanımlamaya yardımcı olmak için büyüteç kullanacaktır. Ayrıca, diş yüzeyindeki herhangi bir kaba, çatlak kenarı yakalayan dental kaşif adı verilen sivri alet de kullanabilirler. Bir diş boyası çatlakları daha görünür hale getirmektedir. Muayene sırasında diş hekimi diş etlerinde iltihap belirtileri olup olmadığını kontrol edecektir, çünkü dişlerdeki çatlaklar diş etlerini tahriş etme eğilimindedir. Ayrıca kişiden bir şeyleri ısırmasını, ağrının kaynağını bulmasını isteyebilirler. Bununla birlikte diş röntgeni çekmektedirler. X-ışınları her zaman çatlakların nerede oluştuğunu göstermeyebilir, ancak dişlerin hamurundaki problemleri ortaya çıkarabilir. Dişin posası sağlıksız görünüyorsa, bu bir çatlak önerebilir.Diş Hekimine Ne Zaman Görünmeli?Çatlamış dişleri olduğundan şüphelenen herkes mümkün olan en kısa zamanda diş hekiminden randevu almalıdır. Ağrı ve rahatsızlık olduğunda bunu yapmak özellikle önemlidir. Bununla birlikte, ev de uygulanabilecek bazı yöntemler rahatsız edici semptomları hafifletebilmektedir. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

• Dişleri temiz tutmak için ağzı ılık suyla durulamak

• İbuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesici ilaçlar almak

• Şişmeyi azaltmak için yanağa soğuk kompres uygulamakAyrıca çatlamış diş ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, diş hekiminin dişi kurtarması o kadar zor olmaktadır. Bununla birlikte enfeksiyon gibi komplikasyonlar da ortaya çıkabilmektedir.Çatlak Diş ÇeşitleriDiş çatlakları 40 yaşın üzerindeki kişiler de daha yaygındır ve kadınlar bunları erkeklerden daha sık geliştirmektedir. Çatlaklar diş üzerindeki konum olarak uzunluk, derinlik olarak değişmektedir. En küçük çatlaklar çılgınlık çizgileri olarak bilinmektedir ve bunlar diş minesinde gelişmektedir. Kişinin ağrı eşiği çizgisi fark etmesi olası değildir ve semptomlara neden olmadıkça tedavi gerekmemektedir. Dişlerde başka çatlak türleri de bulunmaktadır bu türler aşağıdaki gibidir:

• Eğik supragingival çatlaklar: Bunlar sadece tepeyi etkilemektedir ve dişeti çizgisinin altına uzanmamaktadır. Sonuç olarak, genellikle çok acı verici değildirler.

• Eğik subgingival çatlaklar: Bunlar dişeti çizgisinin altına uzanmaktadırlar ve ağrılı olabilmektedirler. Kökü açığa çıkarmak ve dişi restore etmek için tedavi gerekmektedir.

• Ayrık diş: Bu çatlak dişi ikiye bölmektedir. Diş hekimi muhtemelen sadece bir taç ile geri yüklenecek olan bir parçayı kurtarabilmektedir. Kişinin de kök kanal tedavisine ihtiyacı olabilmektedir.

• Eğik kök çatlakları: Bu çatlaklar genellikle dişin yüzeyinde görünmemektedir. Hasar sakız hattının altında, en yaygın olarak çene kemiğinin altında meydana gelmektedir. Diş çekimi genellikle bu tip çatlaklar için tek tedavidir.

• Kırık cusp: Bu, dişin çiğneme yüzeyinin bir parçası kırıldığında oluşmaktadır. Diş dolgusu çevresinde kırık bir uç en sık görülenidir.

• Dikey apikal kök çatlakları: Bu tür çatlaklar dişin kökünden başlamaktadır ve tepeye doğru uzanmaktadır. Uzunluğu değişmektedir, ancak ağrı nedeniyle dişin genellikle çıkarılması gerekmektedir.Tedavi SeçenekleriDiş hekimi çatlamış dişi örtmek için bir taç kullanmaktadır. En iyi tedavi, çatlağın bulunduğu yere ve hasarın derecesine bağlı olarak değişmektedir. Çatlak küçükse ve rahatsızlığa neden olmazsa, tedaviye gerek duyulmamaktadır. Çatlak dişler için tedavi seçenekleri bulunmaktadır ve bu tedavi seçenekleri aşağıdaki gibidir:

• Dişin yontulmuş veya kırık kısmına yapıştırma

• Çatlağı yapıştırma adı verilen bir işlemde plastik reçine ile onarma

• Dolgu kullanma

• Çatlamış dişi tamamen kaplayan bir kapak olan bir taç kullanmaEn ağır vakalarda, çatlak dişin hamuruna nüfuz ettiğinde, kök kanal tedavisi gerekmektedir. Diş çok çatlamışsa, diş hekimi onu tamamen çıkarmaktadır. Dolgulu diş çatlarsa, dişçinin hasarı daha ayrıntılı incelemek için dolguyu çıkarması gerekmektedir. Çatlak dişler, özellikle tedavi edilmezse komplikasyonlara neden olmaktadır. Örneğin, bir enfeksiyon meydana gelebilmektedir.

Bu enfeksiyon belirtileri aşağıdaki gibidir:

• Git gide artan ağrı

• Diş etlerinin şişmesi

• Sıcak ve soğuğa karşı artan hassasiyet

• Ağız kokusu

• Boğaz boyun bezleriBununla birlikte enfeksiyon durumunda, irin boşaltılması ve kişinin antibiyotik alması gerekmektedir. Çatlak Dişler Nasıl Önlenebilir?Çatlak diş oluşumunu her zaman önlemek mümkün değildir, ancak birkaç strateji yardımcı olmaktadır. Bu stratejiler aşağıdaki gibidir:

• Buz ve haşlanmamış patlamış mısır çekirdekleri gibi çiğnemesi zor yiyeceklerden kaçınmak

• Kalemlerde taşlama veya ısırma gibi dişlere zarar verebilecek alışkanlıklara son vermek

• Dişleri sıkmamaya çalışmak

• Spor yaparken dişleri korumak için bir ağızlık takmakAyrıca kişi dişlerini öğütürse veya çenesini uykusunda sıkarsa, bunu önlemek için diş hekimiyle gece ağızlık takması hakkında konuşması önemlidir.

Kaynakça:https://www.bilgiustam.com/dis-catlagi-nedir-nasil-anlasilir/ Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu. Erişim tarihi: 05. Şubat. 2020

REKLAM ALANI 2

4 thoughts on “Diş Çatlağı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

  1. An fascinating dialogue is worth comment. I feel that it is best to write extra on this subject, it may not be a taboo topic however usually individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

  2. A lot of thanks for each of your labor on this web page. Ellie really loves managing internet research and it is easy to see why. My spouse and i notice all of the lively ways you create functional items via the website and as well boost participation from other people on this article and our child is always learning a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You are doing a fabulous job.

  3. I needed to send you the little word just to say thank you again for these striking things you have discussed on this page. This is quite shockingly generous with you to make without restraint exactly what many of us might have supplied for an e book to help make some dough on their own, principally since you might well have tried it if you ever decided. The pointers in addition worked like a fantastic way to know that someone else have a similar zeal the same as mine to find out lots more related to this issue. Certainly there are many more pleasurable moments ahead for individuals that check out your blog post.

  4. I enjoy you because of each of your effort on this site. Betty takes pleasure in getting into internet research and it’s easy to see why. My spouse and i notice all relating to the lively way you offer invaluable things by means of your website and therefore increase response from website visitors on the concept while our favorite daughter is truly discovering a lot of things. Enjoy the rest of the new year. Your carrying out a very good job.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.